Lukáš Hurník

Lukáš Hurník

Český skladatel, hudební publicista, moderátor a rozhlasový manager. Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde získal titul Ph.D. Jeho orchestrální skladby zazněly pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, Libora Peška, Jamese Judda a dalších dirigentů. Muzikálová opera The Angels měla premiéru v roce 2006 v Národním divadle v rámci Pražského jara. Je znám taktéž jako neúnavný popularizátor vážné hudby, kterou již po relativně dlouhou dobu provádí jak v domovském Českém rozhlase, tak ve vysílání České televize. Je spoluautorem učebnic hudební výchovy pro základní a střední školy, pravidelně publikuje v hudebním tisku, i populárně naučné a čtivé knihy. Zastává funkci šéfredaktora hudebních stanic Českého rozhlasu D-dur a Jazz, v rozhlase působí již přes třicet let Od roku 2006 do roku 2010 zastával též funkci předsedy České hudební rady. Je laureátem Ceny Rudolfa II. za propagaci kultury a umění.

Hudební ukázka

0:00 0:00
100%

Autorský komentář

Responsoria vznikala v létě 2023 na chalupě v Krásné Lípě. Sousedi se mě ptali, co pořád dělám, že nechodím ven, a já opakovaně odpovídal: „Proklínám Jidáše“. Text responsorií je emočně hodně zatěžkaný, samé výčitky, zrady a proklínání. Chvíli to trvalo, než mi došlo, že hudba nemusí ilustrovat text doslova, ale může v ní častěji zaznívat radostný fakt, že to vše temné jsou přípravy na spasení.

Základním hudebním jazykem je polyfonie. Dominantami cyklu jsou kontrapunktické formy. Dvojitá fuga v č. 1 In monte Oliveti, passacaglia v č. 2 Tristis est anima mea. V páté části je to čtyřnásobná fuga vlastní konstrukce: každý ze čtyř hlasů nastoupí v expozici se svým tématem. Každé pak putuje mezi hlasy a nakonec zaznějí všechna čtyři témata dohromady. V šesté části zazní kánon v mužských hlasech symbolizující společné smočení dvou rukou, Jidášovy a Kristovy, v míse při poslední večeři. Vrcholem kompozice je pak fuga v osmé části, jejíž text nabízí jakýsi návod, jak dosáhnout blaženosti. Poslední číslo je rekapitulací a kódou celého cyklu.

Responsoria jsou koncipována ve třech trojicích, každá třetí část má výraznější kódu. Varhany mají až na pár výjimek funkci podobnou baroknímu continuu.

Děkuji panu Procházkovi za krásné zadání.